środa, 17 lutego 2016

Jaką maszynę wybrać: mechaniczną czy komputerową?

 

 

To pytanie pada baaaaardzo baaaaardzo często. I mogłabym teraz stopniować napięcie, robić wielkie wolty językowe, ale zrobię na odwrót, odpowiem od razu: jedną i drugą :D 

Dlaczego? Ponieważ wtedy mamy zestaw idealny. Zestaw marzeń. Wyobraźmy sobie, że mamy w domu maszynę mechaniczną o wzmocnionej konstrukcji, dedykowaną do szycia różnych materiałów od batystu aż do jeansu. I do tego maszynę komputerową, najlepiej też o wzmocnionej konstrukcji, może mieć kupę ściegów ozdobnych, ale nie musi, bo to akurat coś, z czego będziecie korzystać prawdopodobnie najrzadziej. Za to ma: automatyczne obcinanie nici, automatyczne nawlekanie nici, automatyczne ryglowanie (wiązanie nici), pozycjonowanie igły góra/dół i tysiąc innych udogodnień, bo to dla nich kupujecie maszynę komputerową. 

Co wtedy?

Na maszynie mechanicznej szyjecie wszystko, co boicie się szyć na maszynie komputerowej, czyli tę cudowną skórzaną torebkę, która łazi Wam po głowie, albo jeansy nareszcie idealnie dopasowane do Waszej figury, nie odstające w talii na kilometr. Dzięki temu maszyna komputerowa nie jest zarzynana, do zarzynania jest maszyna mechaniczna. 

Na maszynie komputerowej szyjecie wszystko, co nie jest mega grubaśnym materiałem, czyli dzianinki, bawełnę, batysty, no wszystko, ciesząc się mega komfortem szycia i mając świadomość, że maszynie żadnej krzywdy nie robicie. 

Zalety takiego rozwiązania? Obie maszyny posłużą Wam dłuuuuuugo, dłuuuuugo jak dobrze pójdzie aż po wieki wieków :) I przy szyciu każdej rzeczy macie maszynę idealnie dopasowaną do tego, co szyjecie. Bo super byłoby mieć tysiąc udogodnień w szyciu jeansu i skóry, ale naprawdę można z tego zrezygnować dla bardziej ergonomicznej eksploatacji urządzeń i nie ładowania się w koszty naprawy. Na jednym z for padło ostatnio pytanie: a ciekawe ile kosztuje naprawa pogwarancyjna maszyny komputerowej?

... No wolę nie ryzykować :) Może się nie znam :) 

Jeśli chodzi o modele maszyn mechanicznych, które wzięłabym pod uwagę w budowaniu takiego zestawu to są to:
- Singer 4423 HD - zwany brzydalem, głośny, przeszyje wszystko
- Toyota Super Jeans wszystkie modele - ma super stopkę pływającą do szycia po zgrubieniach, natomiast zdarzyło mi się raz słyszeć o jednej osobie nie zadowolonej z niej, fajny design za to, co oczywiście jest kwestią gustu
- Elna 3210 Jeans - mam, jest super, recenzja bydzie :)
- Janome Easy Jeans 1800 HD - podobno cicha, do wszelkich zastosowań, tak mocna jak w/w Elna, a ma 5 lat gwarancji, co piechotą nie chodzi ;)

Wszystkie te modele mają wzmocnioną konstrukcję i są dedykowane także do szycia jeansu i skór, a równie dobrze poradzą sobie z cieniutkimi materiałami.

Jeśli miałabym polecać modele komputerowe zakres jest znacznie szerszy, recenzję Janome 5060DC o wzmocnionej konstrukcji możecie przeczytać tutaj. Jeśli nie ona, patrzyłabym już na modele znacznie droższe, jak Janome Skyline itp. itd. Nie podejmę się w jednym poście wymienienia wszystkich fajnych modeli maszyn komputerowych, bo jest ich po prostu multum. Natomiast nadal uważam, że dobrą maszynę mechaniczną warto mieć obok komputerowej i tyle.

Ok, teraz: a co jeśli mam wybrać jedną i teraz stać mnie na jedną? No to już nie ma odpowiedzi jednoznacznej, powiem tyle, że warto patrzeć pod kątem zestawu, czyli kupić nieważne, czy mechaniczną, czy komputerową, ale taką, jaką chcemy w tym zestawie mieć. Bo i tak jest prawdopodobne, że z zestawem skończymy, a zakup maszyny nie docelowej pod kątem zestawu to w szerszym spojrzeniu strata pieniędzy.

A jeśli dopiero zaczynacie i nie wiecie, czy Was to wciągnie i chcecie wydać około 500zł, to polecam albo maszynę Silvercrest z Lidla - co jakiś czas są, chyba najtańsze maszyny posiadające ściegi elastyczne i overlockowy, za to co jakiś czas słyszę o jakichś problemach z nimi, albo troszkę drożej Janome Juno E1015 - o problemach nie słyszę, a zawiera to wszystko, co Silvercrest ;) Natomiast jeśli możecie wydać na pierwszą maszynę nieco więcej warto pomyśleć już o modelach, które zostały wymienione w poście wcześniej.

No i tyle w tym temacie :) Serdecznie zapraszam na grupę Park Maszyn na facebooku - zebrała się tam spora grupa zapaleńców (-ńczyń?) w temacie urządzeń do szycia, grupa jest przyjazna i chętnie dzieli się wiedzą, a wiedza tej grupy jest spora :) Dziewczyny na pewno pomogą Wam rozwiać wątpliwości, choć nie wyczarują maszyny za 300zł o właściwościach tej za 2000zł - ale POZA tym potrafią naprawdę wiele :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz